Počet žáků devátých tříd základních škol, kteří pociťují obavy z přijímacích zkoušek na střední školy, meziročně stoupl z loňských 76,5 procenta na aktuálních 81 procent. Více než desetina respondentů si nyní myslí, že se nedostanou na školu, kam podali přihlášku. Vyplývá to z průzkumu organizace Než zazvoní, kterého se letos v březnu zúčastnilo 6534 žáků devátého ročníku ze 134 základních škol v Česku.
Zájemci o středoškolské studium s maturitou skládají jednotné přijímací zkoušky, které organizuje Cermat. Školáci mohou podávat dvě přihlášky. Počet žáků, kteří ukončují základní vzdělávání a hlásí se na střední školy. se v posledních letech zvyšuje.
V devátých třídách ZŠ je nyní podle ministerstva školství (MŠMT) asi 106.000 žáků, zhruba o 33 procent víc než před čtyřmi lety. Odborníci letos očekávají v některých regionech a oborech problémy s kapacitou míst na SŠ. Kolik míst pro prváky školy od září nabízejí, MŠMT neví. Podle mluvčí resortu Anety Lednové mají přehled zřizovatelé SŠ, tedy většinou kraje.
„Přijímací zkoušky představují jeden z nejvíce stresujících zážitků, který deváťáci prozatím ve svém školním životě zažijí. Vzhledem k tomu, že na dvou termínech zkoušek závisí příští čtyři roky jejich života, není žádným překvapením, že 81 procent deváťáků má z přijímacích zkoušek obavy,“ uvedli výzkumníci.